Home | AbiDragonMarika | Hodowla | Szczeniaczki | Galeria | Linki | Kontakt  

PORÓD

Suczka szczeni się mniej więcej 9 tygodni po kryciu. Jednak dokładne obliczenie daty porodu jest utrudnione, gdyż nie jesteśmy w stanie dokładnie określić momentu owulacji, a data krycia nie jest równoważna z datą zapłodnienia.
W naszym przypadku najlepszym wskaźnikiem zbliżającego się porodu jest zachowanie przyszłej mamy: w legowisku przygotowanym na przyjęcie na świat maluszków, najpóźniej dobę przed porodem, trzeba koniecznie wykopać norę. Poza tym suczka stale przebywa w przygotownym legowisku: przestaje interesować się pokarmem i otoczeniem.

Generalnie suka rodzi sama i poza szczególnymi przypadkami nie wymaga pomocy, dlatego należy zapewnić jej absolutny spokój i pozwolić oszczenić się samodzielnie. 

Z chwilą, gdy pojawiają się pierwsze skórcze suka staje się niespokojna, drapie posłanie, ciężko dyszy i stęka.  
W następnym etapie pojawiają się bóle parte, których efektem jest urodzenie płodu. Suka przestaje wtedy dyszeć, kładzie się lub przyjmuje inną, wygodną pozycję, np. półsiedzącą, odstawia ogon i prze zaglądając co chwila pod siebie, czy nie pojawiło się już coś nowego na świecie. W szparze sromowej ukazuje się w pierwszej kolejności pęcherz płodowy. Szczenię zostaje urodzone po kilku, kilkunastu minutach parcia. Noworodek rodzi się najczęsciej w worku owodniowym. Zwykle suka sama uwalnia szczenięta z błon płodowych i odgryza pepowinę od łożyska (które najczęściej od razu zjada). Jeśli tego nie zrobi powinniśmy jej pomóc rozrywając delikatnie pęcherz płodowy, najlepiej w okolicy pyszczka noworodka. 
Następnie matka intensywnie wylizuje noworodka: jest to niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób oczyszcza go ze śluzu oraz intensywnym masażem pobudza krążenie, oddychanie i pozostałe funkcje życiowe. Nowonarodzone szczenię po wylizaniu przez matkę powinno jak najszybciej zacząć ssać. Pobiera w ten sposób siarę, pierwszy pokarm zawierający m.in. cenne przeciwciała, oraz pobudza produkcję mleka i wydzielanie oksytocyny.
Oksytocyna, to hormon powodujący skurcze macicy, a więc ułatwiajacy i przyspieszajacy przebieg porodu.
Łożysko jest wypierane zazwyczaj razem z rodzącym się płodem, ale może też zostać wydalone po kilku minutach, a nawet po kilku godzinach (po zakończonej akcji porodowej).
Wydalanie pierwszego płodu może trwać nawet kilka godzin, lecz gdy trwa dłużej niż 6 godzin należy wezwać na pomoc lekarza weterynarii. Następne płody rodzą się w odstępach od kilku do kilkunastu godzin. Przerwa między urodzeniem kolejnych szczeniat nie powinna być jednak dłuższa niż 2 godziny. Łącznie cały poród u staffika trwa 4-6 godzin.

<< wstecz ::
:: Wszelkie prawa do zamieszczonych materiałów oraz koncepcji serwisu posiada hodowla "Z Bullerbyn" :: Design by Lucas ::